Barometr pokazuje, jak kryzys społeczny, gospodarczy i zdrowotny wpływa na regiony i miasta UE. Przedstawione w nim fakty i wnioski zostały uzupełnione przez badanie finansów samorządów przeprowadzone wspólnie z OECD oraz przez sondaż opinii publicznej na temat roli i wpływu władz lokalnych i regionalnych na europejski proces decyzyjny.
Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar wśród ponad 26 tys. Europejczyków w pierwszych dwóch tygodniach września, obywatele ufają samorządom lokalnym i regionalnym bardziej niż rządom krajowym lub UE , zarówno w kwestiach ogólnych, jak i konkretnie w reakcji na pandemię. Europejczycy chcą, by władze lokalne i regionalne miały większy wpływ na decyzje UE dotyczące zdrowia, zatrudnienia i spraw społecznych, edukacji, szkoleń i kultury.
Doroczny barometr regionalny i lokalny UE (#EURegionalBarometer) dostarczył materiał do opracowania rezolucji „Władze lokalne i regionalne wobec pandemii COVID-19 i odbudowy”.
Wnioski z dorocznego barometru regionalnego i lokalnego UE:
- Doroczny regionalny i lokalny barometr UE – główne wnioski
- Doroczny regionalny i lokalny barometr UE – pełne sprawozdanie
- Doroczny regionalny i lokalny barometr UE – badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Kantar (dostępne są również wyniki dla poszczególnych krajów)
- Doroczny regionalny i lokalny barometr UE – wpływ na zdrowie (przebieg, dane)
- Doroczny regionalny i lokalny barometr UE – wpływ na gospodarkę regionów (przebieg, dane)
Źródło: Biuro Wielkopolski w Brukseli