Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oferuje wsparcie przedsiębiorcom, którzy planują aplikować o granty unijne. Nabór „Granty na Eurogranty – oferta dla przedsiębiorców” to doskonała okazja dla firm, które chcą zdobyć dofinansowanie na realizację projektów innowacyjnych w ramach centralnie zarządzanych programów Unii Europejskiej. Wnioski są przyjmowane do 17 kwietnia 2025 r.
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć środki na przygotowanie Eurograntu, w tym działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów Eurograntu, przygotowaniem wniosku/aplikacji o Eurogrant, ewentualną jego korektą i prezentacją w ramach oceny w Programie UE. Ponadto na opracowanie analiz specjalistycznych.
Dla kogo przeznaczony jest nabór?
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy (MŚP) prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru, którzy w ramach jednego z Programów UE będą ubiegać się o dofinansowanie Eurograntu w roli: a) samodzielnie aplikującego lub b) koordynatora konsorcjum albo lidera work package lub c) członka konsorcjum albo partnera. Wnioskodawca zamknął rok obrotowy trwający co najmniej 12 miesięcy kalendarzowych.
Kryteria obligatoryjne
Aby wnioskodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie, jego projekt musi spełniać szereg kryteriów, do których należą:
- Kwalifikowalność wnioskodawcy – wnioskodawca musi prowadzić działalność w Polsce, być zarejestrowany w odpowiednich rejestrach (KRS lub CEIDG) oraz nie może być wykluczony z programu na podstawie przepisów prawa.
- Kwalifikowalność projektu oraz zasadność jego realizacji – projekt musi dotyczyć udziału wnioskodawcy w programie Unii Europejskiej zarządzanym centralnie przez Komisję Europejską, a jego realizacja musi być zgodna z zasadami danego programu. Ważne jest, aby wnioskodawca złożył jeden wniosek na jeden projekt w ramach danego programu.
- Budżet projektu – wydatki muszą być uzasadnione, racjonalne i ściśle związane z przygotowaniem wniosku o Eurogrant. Dodatkowo, budżet musi być zgodny z limitami określonymi w dokumentacji.
- Wskaźniki projektu: wskaźniki powinny być adekwatne, mierzalne i realne do osiągnięcia.
- Projekt spełnia horyzontalne zasady równości szans i niedyskryminacji.
- Projekt jest zgody z Kartą Praw Podstawowych (KPP).
- Projekt jest zgodny Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON).
- Projekt spełnia zasadę zrównoważonego rozwoju.
- Zgodność z Krajową Inteligentną Specjalizacją.
Szczegółowe opisy kryteriów znajdują się na stronie naboru w pliku „Kryteria wyboru projektów”, z zakładce Dokumenty.
Zgłoszenia są przyjmowane do 17 kwietnia 2025 r. Beneficjenci mogą otrzymać maksymalnie 107 tys. zł. Środki przeznaczone na projekt to 43 mln zł.
Więcej treści o naborze znajduje się na stronie internetowej PARP.
Sprawdź również nabór „Granty na Eurogranty – oferta dla organizacji badawczych”, więcej informacji na stronie działania.
Sprawdź stronę, na której znajdują się informacje o programach UE.
Źródło: PARP